Soyunma Dolabı Nasıl İmal Edilir?

Soyunma dolabı imalatı profesyonellik ve deneyim gerektiren bir takım aşamalardan geçmektedir. İmalatımızdaki tüm ürünlerimiz metal dkp saçlardan üretilmektedir. Soyunma dolabı nasıl imal edilir sorusunun cevabını bu makalemizde açıklayacağız. Giyinme dolaplarının ana ham maddesi dkp çelik sac levhalarıdır. Personel elbise dolapları önce düz bir paket halinde veya yuvarlak rulo halinde giriş yapmaktadır.

paket sac

Düz paketten çıkan levhalar veya rulo’dan kesilen saclar, öncelikle giyotin makas adı verilen makineler vasıtasıyla “sac kesim” işlemine tabi tutulmaktadır. Üretimi yapılacak olan soyunma dolabı modeline göre farklı ölçülerde sac kesim işlemi yapılmaktadır. Örneğin; 6’lı, 4’lü, 3’lü , 2’li soyunma dolabı gibi modeller birbirinden farklı ölçülere sahiptir. Metal dolapların bir çok farklı bölgesi olması nedeniyle farklı ölçülerde kesim işlemi olacaktır.

Soyunma Dolabı modelleri için tıklayınız.

Giyotin makaslarla kesim işleminin ardından pres makineleri ile sac üzerinde “delik delme” işlemleri yapılmaktadır. Bu işlem için pres makineleri , lazer veya punch pres makineleri kullanılmaktadır. Belirli kalıplarla dolabı oluşturan bölümlerde delik delme işlemleri gerçekleşir. Bu işlemin çok dikkatli bir şekilde yapılması elzemdir.

Delme işlemlerinin ardından ise sıra büküm işlemlerine gelmektedir. Bu işlemde ise cnc abkant makineleri kullanılmaktadır. Soyunma dolabını oluşturan sac levhalarının büküm işlemi yapılmaktadır. Yanlış yapılan bir büküm sacı kullanılmaz hale getirecektir ve dolap ile uyumsuz olacaktır.

Bükümü yapılan metal sac levhaları daha sonra kaynak işlemine tabi tutulmaktadır. Kaynak işlemin amacı dolabın gövdesini birleştirmektedir. Bu işlem ise punta kaynak makineleri ile yapılmaktadır. Punta kaynağı yapılırken ne az ne de fazla kaynak yapılmalıdır. Fazla atılırsa sacta yanma meydana gelebilir , az atılırsa da ileri de kopma sorunu yaşanabilir. Bu nedenle ideal şekilde kaynak yapılmalıdır.

Soyunma dolaplarının kaynak aşamasından sonra taşlama ve temizlik aşamaları gelmektedir. Dolap yüzeyinde sac çapaklarının ve yağların temizlenmesi gereklidir. Bu işlemlerden sonra ise elektro statik toz boya ile boyama işlemi gelmektedir. Toz boya makineleriyle otomatik robot veya manuel şekilde toz boyama yapılmaktadır.

Boyanan soyunma dolapları daha sonra 200 derece sıcaklıktaki boya fırın kabinlerine girmektedir. Burada 200 derece sıcaklıkta pişmektedir. Böylece dolap yüzeyinde boya mukavemeti artmaktadır , çiziklere , darbelere karşı daha dayanıklı olmaktadır.

Boya işlemi sonrasında montaj aşaması gelmektedir. Dolabın kapıları varsa çekmeceleri dolabın gövdesine takılır. Kapılarda ve çekmecelerde denemeler yapılır ve kusursuz çalışması sağlanır. Tüm bu aşamaları başarıyla geçen ürünler paketlenip satışa sunulmaktadır.

Kısaca “kesim, delme, büküm, kaynak , boyama, montaj” olarak 6 aşamadan meydana gelmektedir. Detaylı bilgi için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir