Çalışma Tezgahı Nerelerde Kullanılır ?

Üretim yapan her firmada bir takım iş ekipmanları ve takım kullanımı oldukça yaygındır. İster küçük bir oto tamircisi isterse binlerce çalışan sayısına sahip bir fabrika olsun, her imalat ve üretim firmasında takımlar oldukça önemli bir yere sahiptir. Oto tamircilerinde ve atölyelerde tornavida, el aletleri, hırdavat ürünler çok kullanılmaktadır.

Günümüzde artan maliyetler yüzünden takımların fiyatları da oldukça yüksektir. Takımların kaybolmaması için çalışma tezgahı gibi toparlayıcı çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır.

çalışma tezgahı

Çalışma Tezgahı Nedir?

Çalışma tezgahları; metal ve çelikten yapılan, kutu profil veya sac kasalı, atölyelerde, imalathanelerde , oto tamirhanelerinde, fabrikalarda takımların, el aletlerinin, iş ekipmanlarının saklandığı, çekmeceli, dolaplı, prizli, aydınlatmalı, takım asma panolu metal çalışma masalarıdır.

Üretim yerlerindeki takımların toplu ve düzenli bir şekilde saklanması için kullanılır. Atölyelerde üzerinde çalışma yapmaya uygun olarak üretilmektedir. Kutu profil kasalı olması nedeniyle oldukça uzun ömürlüdür.

Çalışma Tezgahı Nerelerde Kullanılır?

Çalışma tezgahlarının kullanım alanı oldukça geniştir. Genellikle tamircilerde, imalathanelerde ve fabrikalarda kullanılmasına rağmen meslek liselerinde , eğitim kurumlarında ve iş yerlerinde oldukça sık kullanılan çalışma tezgahı modelleri, el aletlerinin ve takımların olduğu her meslek alanında kullanılmaktadır.

Eskiden yalnızca imalathanelerde kullanılan atölye çalışma masaları şuan evlerde, garajlarda, hobi atölyelerinde bile oldukça tercih edilmektedir.

Çalışma Tezgahı Ölçüleri Nedir?

Çalışma tezgahlarının ölçüleri modellere göre değişkenlik göstermektedir. İster 50 cm genişliğinde, ister 10 metre genişliğinde modüler atölye tezgahı imalatı yapılmaktadır. Genellikle en çok satılan modeller 2 metre civarındaki modeller olmaktadır. Fakat isteğe bağlı olarak tamamen özel imalat, standart dışı ölçülerde yapılmaktadır.

Çalışma tezgahlarında standart derinlik 70 cm’dir. Modellere göre 1 metreden – 50 metre genişliğe kadar modüler tip atölye tezgahı imalatı mevcuttur.

Çalışma Tezgahı Fiyatları Nedir?

Çalışma tezgahları fiyatları da modellere – ölçülere ve özelliklere göre değişmektedir. 1 metre genişliğindeki bir tezgah ile 3 metre genişliğindeki tezgahın fiyatları birbirinden oldukça farklılık gösterecektir. Ayrıca askı panosu, çekmece sayısı, dolap sayısı, elektrik prizi, aydınlatma, seyyar taşıma arabası ve masa üzeri materyalinin cinsine göre çalışma tezgahlarının fiyatları değişmektedir.

Bir çok metal atölye çalışma masası imalatçısı olması nedeniyle fiyatlar da birbirinden farklı olmaktadır. Fiyatları etkileyen kriterler çok olması nedeniyle başka bir yazımızda bu konuya değinilecektir. Güncel çalışma tezgahları fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir